?Kto czyta, ¿yje wielokrotnie...
Kto za¶ z ksi±¿kami obcowaæ nie chce,
Na jeden ¿ywot jest skazany.?
(J. Czechowicz)
Godziny pracy biblioteki
Poniedzia³ek | Wtorek | ¦roda | Ccwartek | Pi±tek |
8.00-15.10 | 8.00-15.10 | 8.00-13.00 | 8.00-15.50 | 8.00-13.30 |
Biblioteka w naszej szkole pe³ni funkcjê informacyjno- kulturaln±. W istotny sposób wspiera proces
dydaktyczno-wychowawczy szko³y.
***
Biblioteka rozpoczê³a swoj± dzia³alno¶æ z dniem 1 wrze¶nia 1994 roku . W pocz±tkowych dniach nauki by³a to niewielka ilo¶æ ksi±¿ek, które zosta³y zebrane przez nauczycieli ucz±cych w naszej szkole, a nastêpnie by³ uzupe³niany poprzez zakup nowych pozycji oraz otrzymywanych darów od osób prywatnych, wydawnictw i nauczycieli Po po³±czeniu ZSZ nr 6 z ZSO nr 8.nasz ksiêgozbiór znacznie siê powiêkszy³. Obecnie liczy 12926 woluminów (stan na luty 2012r.).
***
Biblioteka ZSUiP sk³ada siê z trzech pomieszczeñ: wypo¿yczalni po³±czonej z czytelni± i Multimedialnym Centrum Informacji. magazynu i pomieszczenia socjalnego.
MCI (Multimedialne Centrum Informacji)
W centrum multimedialnym znajduj± siê cztery stanowiska komputerowe, skaner, drukarka. Urz±dzenia s³u¿± jedynie celom edukacyjnym, oznacza to, ¿e mo¿na tworzyæ w³asne dokumenty, korzystaæ z internetowych zasobów edukacyjnych, drukowaæ i skanowaæ przygotowane materia³y, korzystaæ z multimedialnych programów edukacyjnych,
Uczniowie powinni pamiêtaæ, ¿e sprzêt komputerowy w naszym Centrum Multimedialnym nie jest przeznaczony do gier komputerowych, chatów, wysy³ania sms, czy prywatnych wiadomo¶ci
e-mailowych. Nie wolno tak¿e korzystaæ z w³asnych no¶ników .
,
Szczegó³owe zasady korzystania z MCI okre¶la regulamin, z którym ka¿dy u¿ytkownik powinien siê zapoznaæ i którego bezwzglêdnie nale¿y przestrzegaæ. MCI jest czynne w godzinach pracy biblioteki.
Z a p r a s z a m y i z a c h ê c a m y wszystkich uczniów i nauczycieli do korzystania z MCI.
Zbiory
Ksiêgozbiór jest podzielony na nastêpuj±ce dzia³y:
- Lektury
- Literatura piêkna ( np. powie¶ci i opowiadania obyczajowe, przygodowe, historyczne, biograficzne, fantastyczne, fantasy, science fiction, podró¿nicze, ?
- Literatura popularno-naukowa (np. filozofia, psychologia, religia, pedagogika, historia, matematyka, chemia, fizyka, geografia, biologia, ochrona ¶rodowiska, medycyna, sztuka, )
- Literatura fachowa ( np. fryzjerstwo. kulinaria, krawiectwo, przedsiêbiorczo¶æ, ekonomia, prawo)
- Ksiêgozbiór podrêczny ( encyklopedie, s³owniki jêzykowe i rzeczowe, poradniki, atlasy)
- Zbiory audiowizualne, takie jak kasety magnetofonowe, p³yty CD, CD-ROM, i DVD.
Warsztat informacyjno-bibliograficzny:
- Katalogi:
- alfabetyczny ( w katalogu tym karty katalogowe uk³adane s± w kolejno¶ci alfabetycznej nazwisk autorów . Mo¿na z niego skorzystaæ, je¿eli znamy autora i tytu³ ksi±¿ki.)
- rzeczowy ( ten katalog pozwala zorientowaæ siê czytelnikowi, czy w bibliotece s± ksi±¿ki na interesuj±cy go temat, nie musimy wtedy znaæ autora ani tytu³u ksi±¿ki).
- Stanowiska komputerowe do u¿ytku czytelników.
- Stanowisko komputerowe do u¿ytku wewnêtrznego.
- Zbiory multimedialne.
Regulaminy
Regulamin Biblioteki ZSUiP
1. Z biblioteki mog± korzystaæ uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szko³y.
2. Biblioteka czynna jest zgodnie z zatwierdzonym przez dyrektora szko³y czasem pracy.
3. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów mo¿na korzystaæ:
- wypo¿yczaj±c je do domu,
- czytaj±c lub przegl±daj±c na miejscu (ksiêgozbiór podrêczny, i innie zbiory), - , ).
4. Jednorazowo mo¿na wypo¿yczyæ 2 ksi±¿ki ( w tym tylko jedn± lekturê obowi±zkow±) na okres 2 tygodni. Wykorzystane materia³y powinny byæ natychmiast zwrócone do biblioteki, gdy¿ czekaj± na nie inni czytelnicy.
5. Uczniowie przygotowuj±cy siê do konkursów maj± prawo wypo¿yczenia wiêkszej liczby ksi±¿ek jednorazowo.
6. Wypo¿yczane materia³y nale¿y chroniæ przed zniszczeniem i zagubieniem. Czytelnik przed wypo¿yczeniem powinien zwróciæ uwagê na ich stan i zauwa¿one uszkodzenia zg³osiæ nauczycielowi bibliotekarzowi.
7. Czytelnik, który zniszczy ksi±¿kê lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupiæ tak± sam± lub inn± wskazan± przez bibliotekarza pozycjê o warto¶ci odpowiadaj±cej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).
8. Wypo¿yczone ksi±¿ki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych musz± byæ zwrócone do biblioteki najpó¼niej na dwa tygodnie przed koñcem roku szkolnego.
9. W przypadku zmiany szko³y uczeñ zobowi±zany jest przed odej¶ciem rozliczyæ siê z bibliotek±.
10. W bibliotece obowi±zuje cisza i zakaz spo¿ywania posi³ków.
11.Nauczyciele bibliotekarze maj± prawo stosowania przewidzianych Kodeksem Ucznia sankcji w stosunku do uczniów nieprzestrzegaj±cych postanowieñ niniejszego regulaminu.
Regulamin czytelni
1. Czytelnia czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki. Do czytelni uczniowie wchodz± bez okryæ wierzchnich.
2. Jest miejscem cichej pracy.
3. Mog± korzystaæ z niej wszyscy czytelnicy. Jednak¿e informujemy, ¿e ilo¶æ miejsc jest ograniczona.
4. Nauczyciel ? bibliotekarz ma prawo ( a nawet obowi±zek) sprawdziæ, czy uczeñ przebywaj±cy w czytelni, nie powinien byæ w tym czasie na lekcji.
5. Z ksiêgozbioru podrêcznego oraz czasopism mo¿na skorzystaæ wy³±cznie na miejscu. Za zgod± nauczyciela ? bibliotekarza mo¿esz wypo¿yczyæ je na lekcjê. Istnieje mo¿liwo¶æ wypo¿yczenia na dobê ? tzn. tu¿ przed zamkniêciem czytelni do rana nastêpnego dnia lub na weekend.
6. Ksi±¿ki podaje bibliotekarz., innym osobom nie wolno wchodziæ do czê¶ci magazynowej biblioteki.
Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji
1. Z komputera mog± nieodp³atnie korzystaæ wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szko³y od poniedzia³ku do pi±tku w godzinach pracy biblioteki.
2. Po zapoznaniu siê z regulaminem, u¿ytkownik wpisuje siê do zeszytu, akceptuj±c tym samym regulamin.
3. Komputer w bibliotece s³u¿y jedynie do celów edukacyjnych, np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, rozwijanie indywidualnych zainteresowañ, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych, przegl±dania programów edukacyjnych dostêpnych w czytelni i do wyszukiwania informacji w sieci Internet.
4. Uczeñ jest zobowi±zany podaæ nauczycielowi ? bibliotekarzowi tematykê zagadnieñ poszukiwanych w Internecie, a tak¿e wpisaæ adres strony internetowej, z której korzysta³ do zeszytów znajduj±cych siê przy ka¿dym stanowisku.
5. Z jednego komputera mog± korzystaæ najwy¿ej dwie osoby.
6.. NIE WOLNO!!! Zmieniaæ ustawieñ, wgrywaæ w³asnych programów, kasowaæ zainstalowanych.
7.. NIE WOLNO!!! Wykonywaæ ¿adnych po³±czeñ technicznych bez zgody nauczyciela (np. w³±czaæ i roz³±czaæ kabli zasilaj±cych).
8. U¿ytkownicy nie mog± korzystaæ z przyniesionych przez siebie no¶ników informacji, kopiowaæ danych z komputerów na w³asne no¶niki informacji.
9. Za naruszenie regulaminu bêd± nak³adane kary (np. zakaz korzystania z komputera przez wyznaczony czas).
10. Wykorzystywanie komputera w celach innych ni¿ edukacyjne jest zabronione.
11. Praca przy komputerze mo¿liwa jest po otrzymaniu zgody dy¿uruj±cego bibliotekarza.
12. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawid³owo¶ci w pracy komputerów nale¿y zg³aszaæ natychmiast dy¿urnemu nauczycielowi ? bibliotekarzowi.
14. Pierwszeñstwo w korzystaniu z komputera maj± osoby realizuj±ce konkretny temat.