Patron (³ac. patronus - obroñca, opiekun to najczê¶ciej ¶wiêty lub inna osoba obdarzona powszechnym szacunkiem, bêd±ca duchowym lub symbolicznym opiekunem i protektorem osób, stanów, rzemios³, instytucji itp.
Dokonuj±c wyboru abpa A.J. Nowowiejskiego na patrona szko³y - spo³eczno¶æ Zespo³u Szkól Us³ug i Przedsiêbiorczo¶ci pragnê³a wskazaæ swoim wychowankom wzór osoby, cz³owieka najwy¿szych zalet moralnych i intelektualnych, za którym warto pod±¿aæ.
We wniosku skierowanym do Rady Miasta P³ocka z dnia 9 marca 2006r. czytamy: "Ksi±dz abp Antoni Julian Nowowiejski jest dla nas wzorem cnót ludzkich i obywatelskich, przyk³adem wra¿liwo¶ci na nêdzê moraln± i materialn± miasta i regionu. Dostrzegamy w nim cz³owieka oddanego bez reszty idea³om dobra, m±dro¶ci, prawdy i pracowito¶ci; uciele¶nienie idei "ma³ej ojczyzny"(...).
Zakorzenienie w tradycji rodzinnej i mazowieckiej. Arcybiskup A.J. Nowowiejski nigdy publicznie nie wypowiada³ siê na temat swojego pochodzenia i przodków, ale jednak w pieczêci biskupiej umie¶ci³ herb rodowy Jastrzêbiec, co ¶wiadczy o przywi±zaniu do tradycji szlacheckiej. Siedzib± rodow± Nowowiejskich od XV w. by³a Nowa Wie¶ w ziemi wyszogrodzkiej, po³o¿ona kilka kilometrów od granicy woj. p³ockiego. Przedstawiciele rodziny sprawowali w XVIII w. wy¿sze urzêdy ziemskie: cze¶nika, sêdziego ziemskiego wyszogrodzkiego i kilkakrotnie ³owczego. Pradziadek Cyprian by³ szambelanem króla Stanis³awa Augusta, a ojciec Cypriana Ignacy, ³owczy wyszogrodzki - trzykrotnie pos³owa³ na sejm, miêdzy innymi Sejm Wielki.
Ojciec Arcybiskupa - Antoni Andrzej gimnazjum ukoñczy³ nie w pobliskiej £om¿y, lecz w P³ocku i tu uzyska³ ¶wiadectwo dojrza³o¶ci w 1825r. Studia ukoñczy³ w 1829r. na Uniwersytecie Warszawskim ze stopniem magistra administracji. Po trzech miesi±cach ( 22 marca 1830r.) rozpocz±³ pracê, jako aplikant w Wydziale Skarbowym w Warszawie, a przerwa³ j± po wybuchu powstania listopadowego, dopiero po trzech latach obj±³ stanowisko pisarza Urzêdu Le¶nego Zakroczymskiego. Ta niczym niewyja¶niona d³uga przerwa w pracy, jak i liczne posady piastowane na prowincji, wydaj± siê sugerowaæ udzia³ Antoniego w powstaniu listopadowym. Okres 15 - letniego pobytu w Lubieni by³ dla pañstwa Nowowiejskich chyba najszczê¶liwszym okresem w ich ¿yciu. Po latach tu³aczki ojciec Naszego Patrona obj±³ posadê nadle¶niczego Nadle¶nictwa w I³¿y. Tu przysz³y na ¶wiat dzieci: córka Romualda (7.02.1847r.) oraz synowie - Antoni Julian ( 11 luty 1858r.) i Tadeusz Florentyn Wiktor (16.10.1860r.).
Silne zwi±zki Nowowiejskich z Mazowszem p³ockim zostan± ostatecznie przypieczêtowane osiedleniem siê rodziny na sta³e w P³ocku w roku 1874. Matka Antoniego Juliana - Marianna- po ¶mierci mê¿a - zostanie pod opiek± syna, wówczas ju¿ ordynariusza diecezji p³ockiej. M³odszy brat Tadeusz osi±dzie w Warszawie i przez ca³y czas bêdzie utrzymywa³ silny zwi±zek z rodzin±.