Tytu³ innowacji : Pasje zawodowe ? program innowacyjny z wykorzystaniem metody tutoringu rówie¶niczego
Rodzaj innowacji: programowo organizacyjna
Autorzy innowacji: Karola Danielak, Joanna Maliszewska, Beata Szwêch.
Realizatorzy innowacji: Agnieszka Gabryszewska Gnyp, Justyna Rubinkowska, Beata Szwêch, Ma³gorzata Garlej, Joanna Maliszewska, Beata W³adyniak, Edyta Kotkowska-Raczyñska, Anna Wawak, Tadeusz Dorobek, Katarzyna Kajkowska-Pudlarz, Marta Le¶niewska-Garlicka, Miros³aw Wojciechowski, Magdalena Misiak, Monika Makowska, Bo¿ena Fr±czkowska, Katarzyna Sidorowicz, El¿bieta Gralicka, Aleksandra Maciejewicz
Adresaci: uczniowie Zespo³u Szkó³ Us³ug i Przedsiêbiorczo¶ci i uczniowie gimnazjum deklaruj±cy chêæ kszta³cenia siê w zawodach: Technik obs³ugi turystycznej, Technik organizacji reklamy, Technik spedytor, Technik ¿ywienia i us³ug gastronomicznych, kucharz, fryzjer, piekarz, cukiernik, sprzedawca
Czas trwania: lata 2015/2016 - 2017/2018
Tutoring rówie¶niczy (TR) to jedna z form pracy z uczniami, która w szczególny sposób mo¿e wp³ywaæ nie tylko na poszerzanie wiedzy, ale równie¿ na budowanie kompetencji kluczowych, szczególnie umiejêtno¶ci wspó³pracy. Polega na tym, ¿e uczniowie ucz± siê i nauczaj± nawzajem.
Tutoring zak³ada pewien rodzaj nierówno¶ci miêdzy uczniami w zakresie do¶wiadczenia, wiedzy, umiejêtno¶ci i kompetencji. Rodzi to sytuacje, kiedy jedna strona ma co¶, czego nie ma druga, ale gdy s± postawione przed wspólnym zadaniem razem dysponuj± zasobami, by sobie z nim poradziæ. Ró¿nice miêdzy uczniami wynikaj± miêdzy innymi z ró¿nic w ich do¶wiadczeniu ¿yciowym. Te naturalne ró¿nice s± dobrym pretekstem do zaprojektowania sytuacji edukacyjnej, w której uczniowie ucz± kolegów.
TR zak³ada wiêc, ¿e uczniów ³±czy pewien rodzaj blisko¶ci, zwi±zany z wiekiem i rodzajem do¶wiadczeñ, w szczególno¶ci wspólne systemy znaczeñ oraz podobne sposoby rozumienia i prze¿ywania ¶wiata. Dziêki tym podobieñstwom rówie¶nicy maj± wiêksze mo¿liwo¶ci i kompetencje we wzajemnym rozumieniu siê, tak¿e rozumieniu tego, czego nie rozumiej±, a wiêc i we wzajemnym nauczaniu siê i uczeniu oraz pomaganiu sobie.
Tutoring jest star± metod± uczenia siê od siebie nawzajem, któr± ludzie stosuj± spontanicznie i w ka¿dym wieku. Mo¿emy wiêc mówiæ o naturalnej gotowo¶ci ludzi do wzajemnego uczenia siê. Projektowanie interakcji edukacyjnych w szkole mo¿e byæ dla wielu dzieci jedyn± okazj± stania siê i nauczaj±cym, i nauczanym w grupie rówie¶niczej.
Organizacja innowacji pedagogicznej.
Proponowana innowacja pedagogiczna polega na zorganizowaniu dla uczniów klas trzecich gimnazjum deklaruj±cych chêæ kszta³cenia siê w zawodach: Technik obs³ugi turystycznej, Technik organizacji reklamy, Technik spedytor, Technik ¿ywienia i us³ug gastronomicznych, kucharz, fryzjer, piekarz, cukiernik, sprzedawca, 10 godzinnych warsztatów dla ka¿dej z wymienionych wy¿ej grup w formie trzech spotkañ:
- godzinne spotkanie z doradc± zawodowym i dwu godzinne zajêcia integracyjne z psychologiem
- 4 godzinne warsztaty ? uczniowie pracuj± w grupach 3- osobowych ( 2 uczniów gimnazjum
i 1 uczeñ ZSUiP ) i wykonuj± konkretne zadanie praktyczne zwi±zane z wybranym zawodem.
W tej czê¶ci projektu najsilniej wykorzystywana jest metoda tutoringu rówie¶niczego.
- 3 godzinna wizyta u pracodawcy stwarzaj±ca mo¿liwo¶æ poznania specyfiki i ¶rodowiska pracy w aspekcie praktycznym
Uczniowie gimnazjum uczestnicz±cy w wybranych przez siebie warsztatach otrzymuj± stosowne za¶wiadczenie, na podstawie którego maj± przyznane 2 punkty w rekrutacji do ZSUiP