Drukuj

 

Nauka ³atwa i przyjemna - czy to mo¿liwe?

Codziennie stajemy przed niezliczon± ilo¶ci± rzeczy do zapamiêtania. Zaczynaj±c od b³ahych- takich jak lista zakupów lub sk³adniki zupy koñcz±c na tych istotnych jak materia³ na klasówkê z historii. Ka¿dego dnia uczymy siê czego¶ nowego i zwykle ta nauka nie przychodzi nam z ³atwo¶ci±. Któ¿ z nas kiedykolwiek w ¿yciu nie ¶lêcza³ godzinami nad podrêcznikiem i mimo starañ, dosta³ ocenê, która go nie satysfakcjonowa³a? Aby nasza nauka by³a bardziej efektywna- a co za tym idzie- krótsza i intensywniejsza, wystarczy poznaæ sposoby szybkiego uczenia siê.

            By zrozumieæ jak przy¶pieszyæ proces przyswajania wiedzy musimy poznaæ funkcjonowanie pamiêci. Mo¿na je najkrócej okre¶liæ jako zdolno¶æ do zapamiêtywania, czyli gromadzenia i wykorzystywania wystêpuj±cych w ró¿nych postaciach informacji.

Ka¿dy proces pamiêciowy sk³ada siê z:

  1. .Kodowania informacji- przyswajania ich.
  2. .Magazynowania czyli przechowywania informacji.
  3. 3Odtwarzania inaczej przypominania informacji.

Znaj±c procesy rz±dz±ce naszym mózgiem mo¿emy lepiej poznaæ warunki, które musz± zaistnieæ, by mo¿liwa by³a efektywniejsza nauka.

Zapamiêtujemy lepiej, gdy:

  • Powtarzamy materia³ ze zrozumieniem,
  • Podejmiemy naukê wcze¶niej (a nie jak zazwyczaj tu¿ przed sprawdzianem) i przyswajamy materia³ mniejszymi porcjami,
  • Ilo¶æ powtórzeñ jest wiêksza ni¿ ta która wydawa³a siê nam konieczna do nauczenia siê materia³u,
  • Powiemy sobie, ¿e potrafimy - pozytywne nastawienie.

Czasem podczas nauki nowa wiedza wypiera wcze¶niej nabyt±, dlatego, gdy mamy du¿o pracy w jednym dniu, warto stosowaæ metodê naprzemiennego uczenia siê przedmiotów ¶cis³ych z humanistycznymi.

            Bardzo istotna jest równie¿ w procesie zapamiêtywania rola powtórek materia³u. Cz³owiek po godzinie zapomina a¿ 56% przyswojonych wcze¶niej informacji. Musimy wiedzieæ, ¿e osoba, która nie daje sobie czasu na powtórki, marnuje wysi³ek w³o¿ony w trakcie nauki.

 

Przyk³adowy harmonogram powtórek: (po sesji nauki)

  1. 15 minutowa- w tym samym dniu- na przyk³ad przed snem lub po kolacji,
  2. 10 minutowa- nastêpnego dnia,
  3. 5 minutowa- po 24 godzinach,

Kolejne powtórzenia- 2-3 minuty przez kolejne 3-4 dni,

 

Przygotowywuj±c siê w ten sposób mamy pewno¶æ, ¿e wiedza, któr± nabyli¶my zostanie zapisana w pamiêci d³ugotrwa³ej- czyli nie ucieknie nam a¿ do egzaminu lub matury.

      Ucz±c siê musimy równie¿ pamiêtaæ o robieniu przerw. Sprzyjaj± one podtrzymaniu odpowiedniej koncentracji. Warto równie¿ wiedzieæ, ¿e jedn± z lepszych form wypoczynku jest robienie czego¶ przeciwnego ni¿ to co spowodowa³o zmêczenie. Podczas przerwy od nauki warto wstaæ od biurka, przej¶æ siê do kuchni lub zrobiæ kilka przysiadów. Dziêki temu ³atwiej nam bêdzie wróciæ do biernej aktywno¶ci i ponownie skupiæ.

Musimy pamiêtaæ, ¿e

  • nie powinni¶my uczyæ siê du¿ych partii materia³ów na raz
  • im trudniejszy materia³ tym krótsze powinni¶my robiæ przerwy
  • osoby szybciej zapominaj±ce powinny robiæ krótsze przerwy,

Kiedy wiemy ju¿ w jaki sposób odpoczywaæ od nauki oraz jak roz³o¿yæ sobie materia³ do klasówki stajemy przed kolejnym problemem- w jaki sposób zapamiêtywaæ informacje? Ka¿dy zna chyba metodê wkuwania- wielokrotne czytanie danej partii materia³u nie ma wiele wspólnego z efektywn± a zarazem przyjemn± nauk±.

           

Najwa¿niejsze zasady dotycz±cego samego procesu nauki:

  • Dbaj o estetykê notatek. Nie musisz przepisywaæ zaraz ca³ego zeszytu, wystarczy podkre¶liæ najwa¿niejsze fakty, u¿ywaj ró¿nego koloru pisaków, a przy istotnych definicjach czy datach mo¿esz rysowaæ wykrzykniki lub kwiatki.
  • Twórz mapy my¶li.
  • Ucz siê za pomoc± skojarzeñ, s± one jak klej dla pamiêci. Im bardziej dziwne i ¶mieszne skojarzenie wymy¶lisz tym lepiej.
  • Zwracaj uwagê na inne, niepasuj±ce do reszty fakty, na przyk³ad na wyj±tki.
  • Twórz powi±zania do innych informacji, poniewa¿ skojarzona z innymi faktami wiedza zapamiêtuje siê znacznie lepiej.

Efektywna nauka mo¿e sprawiæ, ¿e bêdziemy mieæ wiêcej czasu- zarówno dla przyjació³ jaki i na rozwijanie swoich pasji. Poprawi± siê nie tylko stopnie, wzro¶nie nam równie¿ samoocena i poczucie w³asnej warto¶ci. Warto wypróbowaæ wiele harmonogramów nauki czy eksperymentowaæ z prowadzeniem notatek, dziêki temu znajdziemy sposób, który najbardziej nam odpowiada.

Mi³ej i efektywnej nauki!

 

Anna Wawak

solidarni-z-ukraina-grafika-do-posta-facebook-jestesmy-z-wami-01 kopiowanie

ul. Padlewskiego2 09-402 P³ock, tel. faks (024)   365 86 80, sekretariat uczn. 365 86 81, pok. nauczycielski 365  86 86 email: szkola@zsuip.pl